23
жовтня
2012

Летюча сажка

Летюча сажка

Збудник Sphacelothecareiliana - це летюча сажка, яка вражає волоть і качан.

Спори "вільні" і не перебувають у білій мембрані, як при пухирчастій сажці (Ustilagomaïdis).

Особливості летючої сажки. Летюча сажка на відміну від пухирчастої сажки вражає тільки качани і чоловічі волоті. Летюча сажка викликає призупинення розвитку качана, який перетворюється на чорну масу спор, прикритих скороченими обгортками, які всихають і передчасно розкриваються. Уражені рослини відстають у рості, кущаться тощо. По зовнішньому вигляді летюча відрізняється від пухирчастої тим що в неї спорові скупчення сухі без оболонки, а в пухирчастої вкрите вологою м'ясистою оболонкою.

Розвиток хвороби. Зараження летючої сажки відбувається через спори, які зберігаються в грунті. Гриб розповсюджується через коріння і колеоптіл.Рослина чутлива на стадії від моменту проростання до стадії 7-9 листків. Гриб проявляється з 3 тижня після цвітіння і до збирання врожаю.

Спори виживають довго у важких умовах навіть можуть залишатися життєздатними протягом 10 років в грунті. Оптимальні для проростання спор умови – температура +28...+30° С і 70 - відсоткова вологість.

Ураження волоті і качана:

  • гриб перетворює волоть на сажкове спорошення, вона стає стерильною, і

    набуває чорного вигляду.

  • качани уражаються чорним грибом. Немає виходу волоті і качан потовщений в основі. Спори Sphacelotheca замінюють зерно в качані. Іноді грибниця не встигає за точкою росту стебла, і тоді уражаються початки,а волоть залишається здоровою.

Наслідки пошкодження летучої сажки. Спори летючої сажки, особливо якщо вони нерозпорошені, можуть жити в орному шарі грунті протягом 3-8 років.

Атака летючої сажки відбувається при високій температурі грунту (оптимально 25 - 30° C), якщо рослина схильна до водного стресу. При цьому погано розвивається коренева система і рослина ослаблюється. Стадія формування 3-х листків це самий чутливий період для рослини.

Гриб розвивається і формується на квіткових нирках. Поширення відбувається під впливом: вітру, води, повені, і впливу різних інструментів (при збиранні врожаю). Втрати врожаю багато в чому залежать від рівня зараження, інколи вони можуть бути серйозними, якщо качани сильно заражені грибом.

В цьому році розвитку летучої сажки сприяли підвищена температура грунту і помірна вологість в період проростання зерна - появи сходів кукурудзи. Надто пізні посіви уражуються хворобою більше. Масово уражуються летючою сажкою посіви за порушенням сівозміни внаслідок накопичення інфекціі в грунті.

Поради, як уникнути зараження летучої сажки:

  • протруювання насіння - знешкоджує збудник на насінні та захищає рослину на перших стадіях розвитку до трьох - чотирьох листків;

  • внесення фунгіцидів - по вегетації блокує подальший розвиток сажки;

  • сівозміна і обробіток грунту мало допомагають, тому що спори можуть жити протягом 8 років в орному шарі грунті;

  • вибір гібридів за періодом дозрівання розподіляє ризик отримання стресу під час цвітіння;

  • найефективніший профілактичний захід проти хвороби є стійкість гібридів проти сажкових захворювань.

Агроном-менеджер Дмитро Сауляк (067) 443-47-88

повернутися

Зателефонуйте мені!