5
ноября
2009

Ремонтантність (Stay green) - як новий резерв в підвищенні продуктивності кукурудзи

     Кукурудза – одна з небагатьох культурних рослин у нас, яка походить з американського континенту. Перші відомості про неї з’явилися 5 листопада 1492 року, коли двоє іспанців послані Колумбом у північні райони Америки, повідомили про “сорт зерна під назвою маіс, який смачний при підсмажуванні та придатний для приготування борошна”. Сьогодні кукурудза – це одна із найбільш поширених культур у світовому землеробстві. Серед усіх культур вона займає ІІ місце за валовими зборами зерна і ІІІ за врожайністю. 
     Основний приріст валових зборів зерна кукурудзи в світі відбувається, в основному, за рахунок приросту врожайності. На думку спеціалістів деяких кукурудзосіючих країн, ця тенденція приросту врожайності збережеться ще досить довгий час. Темпи росту її будуть визначатися подальшою інтенсифікацією землеробства та селекційно – генетичним поліпшенням рослин.
     Селекцією кукурудзи в Україні займається цілий ряд науково-дослідних установ та учбових закладів: Інститут зернового господарства, Селекційно-генетичний інститут, Інститут рослинництва ім. В. Я. Юр'єва, Інститут землеробства, Інститут фізіології рослин та генетики та інші. Основні напрямки їх науково-дослідної роботи спрямовані на вивчення, фізіолого - генетичних основ продуктивності, імунітету, стійкості проти природних стресових чинників, розробку методів селекції та нових технологій вирощування, що сприяє створенню та поширенню в практиці високо гетерозисних гібридів, що володіють комплексом господарсько – цінних ознак та властивостей.
     Серед цінних ознак відзначають і таку важливу ознаку, як ремонтантність.
     Ремонтантність кукурудзи (Stay green) – це здатність зберігати вегетативними частинами рослин зеленого забарвлення та підвищеної вологості після настання повної стиглості насіння.
Ремонтантність сприяє кращому використанню кукурудзи на зерно і являється важливим резервом підвищення продуктивності всієї рослини, тому що розкривається двостороннє її використання. Так, після збирання ремонтантної кукурудзи на зерно, можна використовувати зелену і соковиту листостеблову масу на силос чи зелений корм. ремонтантні гібриди кукурудзи також характеризуються більшою продуктивністю, кращою якістю зерна і вегетативних органів, суттєво відрізняються від звичайних форм високою стійкістю до ураження хворобами, пошкодження шкідниками та характеризуються вищою стійкістю до вилягання.
     Таким чином, ремонтантність кукурудзи є важливою ознакою, якою, на думку більшості провідних вчених та науковців, повинні володіти сучасні гібриди кукурудзи.
     Враховуючи важливість даної ознаки компанія «Мнагор» пропонує широкий асортимент ремонтантних гібридів кукурудзи (Stay green) від провідних вітчизняних селекційних установ, зокрема гібрид Подільський 274 СВ Інституту зернового господарства УААН, а також Інституту полеводства та овочеводства Novi Sad (Сербія) НС-300, НС-444 та інші.

Герасимчук Сергій Борисович, завідувач підрозділу «Навчально - дослідне поле», Вінницький державний аграрний університет

вернуться

Перезвоните мне!